Första/andra skolveckan

Trä och metallslöjd -Terminsstart

Terminsstart trä och metallslöjd
Urgröpning i Lind; Fyror, femmor och sexor startade upp med båttillverkning. Det ska till att holkas ur med skölp och stämjärn för sittbrunn i båt. Barnen ska mäta, rita och hugga ur ”stoppdiken” så att det tar stopp när skölpen kommer farandes av träklubbans kraft. Det svåraste var helt klart att hugga lagom djupt, att vara lite lätt på handen. Att liksom få in den där ”träsnidarkänslan” Men det funkade över förväntan. Några små omtag här och där men till syvende och sist så gick det bra för alla. Sen blev det sågning av spetsig båtför med japansk träsåg och sen var den lektionen slut. Rapporterar vidare vid tillfälle. Hälsningar Janne. PS/ Treornas måttstockar blev jättefina. 100%  lyckat! Hälsningar Janne