Första arbetsveckan.

Äntligen igång! Min första arbetsvecka är snart till ända. Uppstart på självaste Almåsa med smarrigt kaffe, god lunch och nyttiga genomgångar. Kära återseenden. Vi behövde inte känna oss ensamma alls. På plats fanns ett helt gäng från andra Haninge skolor som också bokat in uppstart på fina Almåsa, så det blev lite kramar där också med kända ansikten. Avslut på Almåsa klockan 16 drygt och sen direkt till skolan för möte med Styrelsens teknikansvarige för installation av ip-telefoner.
Tisdagen tog fart redan vid sjusnåret. Det var fritidsbarn, några nya ansikten i den nya förskoleklassen, och sen morgonmöte med rektor och personal. Vår nya telefonväxel kopplades in, med allt som det innebar. Nu går det att ringa direkt till den personal man vill prata med, verkar toppen tycker jag. Spaghetti och köttfärssås så här den första dagen på skolan gjorde inte ont det heller. Skolans hovleverantör kom med mat och annat, så de lite ledsna och halvtomma frysarna och kylarna fylldes upp med ny och fräsch kravmärk och giftfri mat. Efterlunch blev det lite skrivbordsjobb med diverse beställningar, datorfix och planering. Onsdagen, Tårtbottenbak, jordgubbsbeställning, sen ugnsstekt laxsida, remouladsås och färskpotatis, grönsaksbiffar och sallad. Även våra nya förskoleklasselever som åt sin första lunch på skolan verkade nöjda. Jag fick äntligen till trä och metallslöjdsschemat så nu blir nog alla glada och nöjda. Torsdag, start i ottan med mer tårtbottenbak, sen köttfärs med pasta-soppa, köpebröd och sallad sen, Handlade en låtsas jordgubbsglass för en låtsas-peng av ett barn sen, en sväng till affären, lite hemsidejobb, datoruppdateringar, kalibrering mm. mm. Nu återstår att se vad fredagen kan bjuda på för spännande.
//Missade en träff i kooperativt lärande så det blir till att läsa igen…
Vi ses i veckan! Hälsningar Janne