Påsklov

Lugnet lägrar sig åter över Solbacken.
Man liksom lever upp när barnen, deras hälfter och våra barnbarn invaderar huset. I de små pauserna mellan måltiderna hinns det med lite utomhus också. Barn i full lek på ridvolt, hästar på grönbete i stor sommarhage, hundar i fullt bus och katter som håller sig undan. Stoj och glam, -ja fullt ställ liksom. En mysig syn är när trettonårige barnbarnet ställde sig för hästvagnen och drog ett övrigt rövargäng på 2, 5 och 9 åringar. Likaså terrängbanan medels hoppning med barnen i samma åldersblandning. Dock fick hundar inte närvara under leken då de tenderar att riva eller i alla fall leka med hindren och välta barnen.
Påskamiddagen i år utan varmrätt men med mycket övrigt, gjorde trots detta oss mätta, trötta och dästa. Dock inte barnen, de fick bara mer energi, -eller om det var sockerruset efter påskäggsjaktsfynden.
Det är rätt skönt så här lite efteråt att med hela kroppen i soffan, en kopp kaffe i handen, bara sitta och lyssna på tystnaden en stund.
Kan börja känna en liten nypa längtan till jobbet. Alla härliga ungar, fina arbetskamrater.
Så panerade fisken, remouladsåsen och träslöjden, vi ses på tisdag.
Hälsningar Janne