Rektorsbyte

Så kom då dagen jag bävat för, dagen när den bäste chef jag någonsin haft slutar på skolan.
Du som höll ordning på mej –på oss, så bra. Du som förde skolan till superordning. Du som organiserade, strukturerade, höll i trådarna och styrde oss med säker hand. Du som kom med en liten uppmuntran då och då. Du som lyfte oss alla till härliga höjder. Du som klarade allt från ordning och reda i rektorsstolen, till att kavla upp ärmarna och köra hårt när någon personal var krasslig. Det var fritids, rastvärd, köket, lektioner, diskning, jag till och med sopplockning bär någon grisat ner på skolans parkering.
Tack snälla Anna-Karin för allt du gjort, alla fina kramar och glada skratt. Njut av pensionärslivet

Jag är säker på att rektor Per kommer att axla Anna-Karins mantel med bravur.
Välkommen! Per.

Hälsningar Janne