Finns i snön

I  rännilar far den smälta snön över marken. Solen ock kylan gör så det torkar upp ganska snabbt.
På skolan får vattentäta overaller och torkskåpen göra nytta. Det leks inte lika mycket i snön, fast vi vuxna tycker att barnen ska passa på medan den finns kvar. Barnen är väl klokare än oss och inser att det kommer ny snö förr eller senare. Nej jag tror att vi alla längtar till de ljusgröna löven, den spröda krokusen, snödroppar och nästan allt det som hör den sköna våren till. Själv sätter jag nog den första Tussilagon på förstaplats. På minussidan hittar vi pollen som både skräpar ner och ställer till den för allergiker. På plussidan har vi allt det vackra och att äntligen hitta det som försvann i snön i höstas. Hunden här hemma börjar få de svårt att hålla koll på alla hundleksaker som allt eftersom snön smälter poppar upp ur snön. Det ska bli spännande att se om skolbarnen har samma tur med sina utomhusleksaker nu när snön smälter, det gapar ganska tomt i deras leksakskorgar. Vi på skolan och jag antar de flesta andra, försöker att vara rädda om vår omgivning och våra saker. I ett led för att öka på barnens miljömedvetenhet försöker vi att med uppmuntran och sk. morötter, hjälpa varandra att vara rädda om våra saker. I år nu när det är dags för lite nyinköp av utomhusleksaker som, bilar, spadar, hinkar, bollar och lite till, kommer barnen att få lite saker till en början och ännu mer när de varit rädda om de första och de finns kvar i sina korgar. Dubbelt upp är inte dumt…