Jullov

ICA Maxi i trevligt gemyt med resten av södra Stockholm. Julklappar till höger och vänster, -Tack snälla Internet och Nordpost. Skinka och rimmad oxtunga på spisen, full sprutt på köttbullsrullningen, saffranssill, fudgetillverkning mm. Julafton med lunch tillsammans med barn, gammelfarmor och barnbarn hos son och sonhustru, mer mat hemma hos oss. Juldagsmiddag med gryta och glass, Annandagsvila med soffpassing och ett erbarmligt tv-utbud. Några dagar till med lite hemfixning ute och inne, smygjobbade lite vid datorn så jag kan meddela att det blir kravmärkt, klimatsmart mat, förhoppningsvis enligt tallriksmodellen till lunch den här terminen också. Nyår i goda vänners sällskap. Hummer, helstekt och hjortronparfait, mousserade från Italien och Kivik, Fyrverkerier tvärs över sjön. –Härligt! Nyårsdag i bilen och sen hem i lugn och ro. Sparsamt med motion och mer vila. Trettondagslajbans på pensionärshemmet hos morsan och nu drar det ihop sig. Längtar till måndagen då jag får träffa mina fina arbetskamrater. Vi ska tillsammans rodda till det så vårterminen blir minst lika bra som vår förra termin.