Julbestyr

Julbestyr

Ja så var man igång igen för, jag vet inte vilken gång i ordningen. Tio kilo kryddpeppar och nejlikkryddade, saftiga julköttbullar är rullade och infrysta inför årets stundande julbord. Julgodistillverkningen är inledd den också. Nästa vecka blir det att koka fudge och göra lite smarrigt med blockchokladen som ligger och väntar i kylskåpet. Det som går att göra i förväg tillagas nu, veckorna före jul. Det blir lite hektiskt så här när jag helt plötsligt…(just precis som varje år) upptäcker att terminen tar slut och det är saker som måste bli färdiga. Det ska göras en liten test i trä och metallslöjden så barnen får ytterligare ett kvitto förutom de fina saker de tillverkat, på att de har lärt sig det de ska. Det ska städas i alla vrår så att det nya året kan inledas i ett fräscht kök. Hela skolmatsorganisationen ska testas som vanligt, terminsvis via Skolmat Sverige. Nästa termins matsedel ska kommas på. Sen är det dessutom dags för hem och konsumentkunskap med skolans sjätteklassare. Det blir att lära ut lite om frukost, lunch, mellanmål, middag, sysslor i hemmet, hur det var förr, vitaminer, kolhydrater och proteiner. Vi kommer att laga mat i långa banor och bara ha sååå kuuul. Ser fram emot en fantastisk vårtermin med både lite bus och allvar. Ha det bra i stugan. Hälsar Janne