Puls och fokus – Hälsa och god mat.

Hälsovecka. I år blev det hälsoveckotema ute i klassrummen. Den här terminen har barnen fått lära sig hur en hälsosam matsäck eller mellanmål kan se ut, så vår berömda knytisfrukost får bli nästa termin.

Här på skolan försöker jag att alltid ha med alla byggstenarna när det ska dukas fram till mellanmål. På den första byggstenen hittar vi alltid någon grönsak, någon form av frukt eller bär. På nästa sten finner vi bröd och nyttig mussli och på den tredje stenen, fil, mjölk, yoghurt eller liknande. Skickar jag med matsäck så blir det ofta en pastasallad där alla byggstenarna är representerade.
Barnen får i år röra på sig ännu mer än vanligt. De har inte bara fler timmar idrott och hälsa än andra skolor. I år är det olika hålligång i de olika klassrummen. Det är ju så att vår koncentration blir avsevärt mkt bättre om vi får röra på oss då och då, helst en gång i timmen. Vi har pulshöjarvarianter i klasserna. Det är danspauser, spring runt huset bl a. Att barnen är extra friska på vår skola som har så mkt utomhusaktiviteter lär väl inte ha passerat obemärkt. Frisk luft är en bra krydda…

Slöjden: I år har jag fått prova på att ha väldigt korta lektioner med en klass och väldigt långa lektioner med en annan klass. Där märks det väldigt tydligt att barnen bara kan hålla fokus i knappt en timme åt gången. Gruppen som arbetar på den korta lektionen får i stort sett lika mycket gjort på sin lektion som de som arbetar på den väldigt långa lektionen. Jag har dessutom en grupp som arbetar lite mittemellan och de är nog den gruppen som får mest gjort. Så där lite i förväg så trodde jag nog att en timme och femtiofem minuter inte skulle vara så lång tid. Det är ju ett estetiskt ämne där i stort sett alla tycker att det är jätteroligt, men bevisligen behöver vi röra på oss för att orka hålla fokus. Vis av den här erfarenheten kommer jag att låta nästa grupp som ska ha den långa lektionstiden få en kort rast med språngmarsch runt huset. Återkommer med rapport.

Maten i veckan:
Lagade en smarrig Lasagne i tisdags, det var en morot och kesovariant. De flesta av barnen och alla vuxna tyckte den vara jättegod. En del barn åt hellre av gårdagens korv Stroganoff som serverades varmhållen, vid salladsbuffén.
Salladsbuffé ja… Skolan har inhandlat en jättefin liten salladsvagn. Där kommer det att serveras lagom kylda och fräscha sallader varje dag. Jag har som mål att under terminen försöka få till ett litet kryddställ med hemgjorda kryddor också. Vi får se hur det går…
Mer om maten: Stroganoff med ris går alltid hem så det fick bli måndagsrätten. Den vegetariska varianten gjord på Quorn gick också hem. Keso och morotslasagnen som det för övrigt är både tomat och lök i också har jag redan berättat om. Kan även tala om att år 2, 3, 4, 5 och 6 intog sin lasagne utomhus ätandes med sked i kåsa, -myspys… Onsdagens Spaghetti med laxsås eller bön, majs och tomatsås gick åt den också. Torsdagssoppan, ”Jannes Vilda västernsoppa” med gott bröd mottogs även den positivt. De som var måttligt roade av soppa slevade i sig av korv och pastagratängen som serverades från värmeplatta vid salladsbuffén. Veckoavslutning fick bli kycklingpytt eller grönsaks och rotfruktspytt med inlagda rödbetor. Det funkade det med. Hälsningar Janne