Skolstart

Så var den första riktiga skoldagen avklarad. Det var ovanligt lugnt och tyst på skolgården i morse. Barn som var lite avvaktande men, förväntansfulla. En hel del nya ansikten gick att skönja i vimlet. Vimmel och vimmel bland 72 barn… Trycket trappades sen upp under dagen kan jag berätta. Succesivt så börjar grupperingarna ta form under allt gladare och ljudligare former. Tror att onsdagsmorgonen kommer att bjuda på lite mer småbus och stoj. Ugnsstekte ett gäng laxsidor och serverade dem tillsammans med färskpotatis och remouladsås till lunchen. Hörde en del glada tillrop och maten tog slut i skålarna så jag anar att det gick att äta. Serverade vegetariska nuggets i chicken style och de gick bra de också. Treorna som nyssens var jättesmå har helt plötsligt blivit så stora att de får börja ha trä och metallslöjd. Hade en slöjdlektion med sex glada och nöjda barn idag. Vi tillverkade små måttstockar för att bli alldeles säkra på det där med mm, cm och dm. Alla var överens om att en millimeter är jätteliten, speciellt när man ska rita in tio stycken i en liten centimeterruta på en träbit. I morgon väntar nya äventyr, solskenshistorier, lite stoj och glada tillrop. Man har en härligt arbetsplats. /Janne