Skolstart – Föräldramöte

Jisstaness vilken fart man har… Har varit fyra dagar på jobbet för att få allt i ordning till den stora skolstartsdagen. Det har varit datorer hit, matlagning dit, matbeställning, pappersbeställning, bredband där, skrivare ska fungera, träslöjd planeras, det ska vara plankor och skruv och antagligen en massa mer. Mitt i den övriga renoveringsyran hemma, fick det bli tillsågning av träslöjdsbrädor i partytältet. Kap och gersågen gick varm för sågning till hanterbara bitar.
Kör hemifrån tidigt som attan i morgonbitti för att tömma flaket på plank och bära in allt i slöjdboden som förhoppningsvis är tömd på ett växthus i byggsats som belamrat slöjdboden under hela sommaren.
Efter det blir det full fart med 2 meter jordgubbstårta. Dessutom får det bli lite glutenfritt, mjölkfritt och laktosfritt, kaffe, saft, koppar och glas, allt ska fram i flygande fläng. Min räddande ängel Annika kommer in och hjälper mig att garnera tårtan mm. Klockan 9 kommer skolbarnen, Rektor Anna-Karin välkomnar från trappen. Efter det tar lärarna emot i sina klassrum. Nya och gamla barn och fröknar, spännande spännande…
Jag ska försöka hålla grytorna igång parallellt  med tårteriandet så att det kan serveras lite lunch även en sån här dag. Det brukar bli några barn på fritids i alla fall. Stroganoff och ris tror jag faller alla på läppen. Min andra ängel Hannah kommer in och tar hand om lunchdisken så att  jag kan passa på att åka hem och gå ut med hundarna. Lite prat på hundiska och kast med pinne, något varv i hagen, sen raskt tillbaka till skolan för slöjdplanering, skrivarinstallation, föräldramötes förberedelser med fika mm. Tänkte prata lite skolmat på föräldramötet och sen smita hem när föräldrar och lärarna drar sig till sina respektive klassrum. Disken får bli tisdagsmorgonens bestyr. Tror måndagen blir en toppendag. Hälsningar Janne