Midsommar

Vaknade till en riktig sjusovardag. Lite mulet och grått, ett perfekt väder att somna om till efter frukost i soffan. Gårdagen gick i trivselns tecken. En förmiddag med lite småplock och förberedelser. En tur in till min gamla mamma (88), tillsammans med son, sonhustru och 7 månaders Leon. Har fortfarande bilder i huvudet på morsan smaskandes på sonens helt underbart hembakta goda choklad petit-choer. Lite fika hos mamsen, pussandes på barnbarnet, mor i glädjetårar och sen vidare hem till potatisskrapande hustru med väninna, framplockning av diverse sillar och röror, välkomnande av 2 tredjedelar barn med familjer, grillande, ätande och åter ätande. Glada samtal kring bordet. Middagen avslutades för första gången utan jordgubbstårta. Det som fick axla tårtkostymen i år var sonens supergoda hallon cheescake med smaskig hallon-lemon-crusch ovanpå. Kan lova att den inte gick av för hackor. Stora bitar slank ner inte minst i det snart fyraåriga barnbarnet. Dästa satt vi där i soffan tillsammans och bara njöt av midsommarkvällen. Hustru och jag satt kvar framför tv.n en liten stund och när jag upptäckta att klockan var över 12 på midsommarnatten smög jag upp och hämtade min blombukett. 40 år idag har min älskade hustru och bästa vän varit gifta. Det blev ett väldans grattande på oss. Det brukar bli så för jag råkar ha födelsedag också samma dag. För 40 år sedan den 24 juni bar sig det inte bättre än att vi gifte oss, midsommarafton var det och den bästa födelsedagen i mannaminne. Midsommardagskvällen kommer att tillbringas med mys på fin restaurang, kör med avkoppling både midsommarafton och midsommardag, tja lite spackling och kanske lite staketlagning i en hästhage men i övrigt bara lugn och ro. Det behövs en uppladdning inför vad komma skall. Det ska tvättas, spacklas, slipas och målas både inne och ute, dessutom börjar våra dagridläger redan på måndag. Då kommer glada barn som vill mysa med ponnies, ha både ridning och lite lunch. Vi lever liksom upp de dagarna när det är fart och fläkt på gården. Det är lite grann som på min arbetsplats. Vår fina Västra Ekoskola, är man inte på bra humör så blir man det när man möter alla glada barn på morgonkvisten. En ganska nöjd Janne