Sol hagel och nya förstissar.

Den 11 maj 2017: Utanför köksfönstret tornar de mörka molnen upp sig. Hela veckan har bilens framruta varit tvungen att få sig en omgång med isskrapan innan avfärd till skolan. Att sen dagarna bestått i ömsom klar sol ömsom hagel och snö har känts lite annorlunda och spännande. De varma kläderna barnen och jag själv fick på sig på morgonen passar inte riktigt in när molnen glesnar och den varma goa solen tittar fram. I min värld brukar det kallas för aprilväder, så något är det som inte riktigt stämmer.

Idag hade vi ett helt gäng nya solstrålar på besök. Det var de nya förskoleklasseleverna som fick vara en förmiddag utan föräldrar tillsammans med sina faddrar (de blivande ettorna) och pedagogerna Helena, Lisa och Linus. Det blev att plantera i välgödslad blomjord och sen med rentvättade händer inta lunchen bestående av gott bröd, morotsstavar och kycklingsoppa på kökstrappen. Pedagogerna var strategiskt utplacerade. En serverade soppa, en dryck och en fick toapasset. Barnen lät sig väl smaka vid långbord och jag tror alla var mer än nöjda. Nu återstår för kocken att lära sig namnen på dryga dussinet barn.