Fantastiska barn på en fantastisk skola

Fantastiska barn på en fantastisk skola

Vi hade en lite speciell dag här på skolan idag. Det var bara de lite yngre barnen här så det blev Hamburgergrillning till lunch och pinnbröd till mellanmål. Våra lite äldre elever fick kompledigt hela fredagen från skolan. Det var ju ”Vi i femman” igår (torsdag). Göta Petter så bra kämpat! Det var spännande ända in på slutet. Att det nu var det andra laget som var snabbast på knappen är väl inte hela världen. Jag tycker att det är en fantastisk jättevinst bara att vi kom med till kvartsfinal. Klapp på axeln till femmornas fantastiska lärare, Therese och framför allt, jättebra jobbat klass 5. Tilja och Max, ni är grymma!!! Jag är så himla stolt över ungarna, stolt över att få arbeta på en skola där vi faktiskt gör skillnad för eleverna. Att själv kunna få vara med att påverka ett gäng barn så att de t ex får nyttig och giftfri mat, vara med och göra så att alla barn blir sedda osv, det är toppenvi i femman! Hälsningar Janne